O NAS

WYTWÓRNIA TO SPOŁECZNOŚĆOTWARTY WARSZTATMAKERSPACECO-WORKINGPRACOWNIA RZEMIOSŁAPROTOTYPOWNIAINKUBATORKREATYWNOŚĆ!

Wytwórnia Kraków Makerspace to unikatowa mieszanka umiejętności, charakterów i doświadczeń, z której powstają szalone, innowacyjne pomysły. Wytwórnia ma wiele twarzy. Dla każdego jest czymś innym, ale każdy znajdzie tu kawałek swojego świata.

Naszą misją jest promocja polskiego designu, rzemiosła i idei hand-made, a także edukacja kulturalna i rozwój przedsiębiorczości.

Wytwórnia powstała z potrzeby i połączenia dwóch pomysłów. Kajetan od miesięcy mówił o założeniu hacklabu, a Maciek właśnie wrócił z Erasmusa i brakowało mu wspólnego miejsca, w którym grupą przyjaciół można by się spotkać i zrobić COŚ. A że w tej grupie nie brakowało ludzi kreatywnych – architektów, projektantów, wytwórców – pomysł szybko nabrał kształtu, jako przestrzeń do pracy twórczej – pracownia, warsztat i prototypownia.

wytwornia-krakow-makerspace-o-nas-zdjecie-1

Początkowo miał być to mały lokal dla znajomych, lecz okazało się, że potrzeba by takie miejsce powstało, daleko wykracza poza te kilkanaście osób. Od pierwszych „barowych rozmów” w grudniu 2012, że „fajnie byłoby, gdyby…”, minęło kilkanaście tygodni, aż znaleźli lokal i 14 marca 2013, podczas Pecha-Kucha #10 ogłosili powstanie Wytwórni. Miesiąc później padły pierwsze gipso-kartonowe ściany w lokalu przy Ślusarskiej 9 i po niespełna 3 tygodniach intensywnego remontu, wykonanego w pełni własnymi siłami i z dużym wsparciem przyjaciół oraz sympatyków Wytwórni, 11 maja 2013 nastąpiło oficjalne otwarcie.

wytwornia-krakow-makerspace-o-nas-zdjecie-6

Dzisiejsza Wytwórnia to współczesny, otwarty warsztat kreatywny (makerspace) dla majsterkowiczów, hobbystów, początkujących przedsiębiorców, artystów i rzemieślników. Można tu znaleźć ludzi, przestrzeń i sprzęt, które pomagają rozwijać pomysły w dochodowe biznesy. Wytwórnia to jednak przede wszystkim społeczność kreatywnych ludzi, którzy uczą się od siebie, wzajemnie się motywują i pracują nad wspólnymi projektami.

wytwornia-krakow-makerspace-o-nas-zdjecie-11

Członkowie Wytwórni zajmują się głównie tradycyjnym rzemiosłem m.in. stolarstwem, tapicerstwem, renowacją mebli, ślusarstwem, sitodrukiem, ceramiką i  szyciem. Ale chętnie eksperymentują również ze współczesnymi technikami jak drukiem 3D i frezowaniem CNC. Spotkasz tu również fotografów, elektroników, architektów, grafików i projektantów stron internetowych.

wytwornia-krakow-makerspace-o-nas-zdjecie-10

Do dnia dzisiejszego Wytwórnia gościła niezliczoną ilość wydarzeń, warsztatów i spotkań – m.in. warsztaty z budowy drukarek 3D, organizowane przez Materialination, warsztaty z programowania: WebMuses oraz OpenProgramming, Mikołajową Wytwórnię Ozdób, MediaLaby, a także liczne wspólne śniadania, wieczorki filmowe i koncerty.