O NAS

WYTWÓRNIA TO SPOŁECZNOŚĆOTWARTY WARSZTATMAKERSPACECO-WORKINGPRACOWNIA RZEMIOSŁAPROTOTYPOWNIAINKUBATORKREATYWNOŚĆ!

Wytwórnia Kraków Makerspace to unikatowa mieszanka umiejętności, charakterów i doświadczeń, z której powstają szalone, innowacyjne pomysły. Wytwórnia ma wiele twarzy. Dla każdego jest czymś innym, ale każdy znajdzie tu kawałek swojego świata.

O NAS

WYTWÓRNIA TO SPOŁECZNOŚĆOTWARTY WARSZTATMAKERSPACECO-WORKINGPRACOWNIA RZEMIOSŁAPROTOTYPOWNIAINKUBATORKREATYWNOŚĆ!

Wytwórnia Kraków Makerspace to unikatowa mieszanka umiejętności, charakterów i doświadczeń, z której powstają szalone, innowacyjne pomysły. Wytwórnia ma wiele twarzy. Dla każdego jest czymś innym, ale każdy znajdzie tu kawałek swojego świata.

Naszą misją jest promocja polskiego designu, rzemiosła i idei hand-made, a także edukacja kulturalna i rozwój przedsiębiorczości.

Wytwórnia powstała z potrzeby i połączenia dwóch pomysłów. Kajetan od miesięcy mówił o założeniu hacklabu, a Maciek właśnie wrócił z Erasmusa i brakowało mu wspólnego miejsca, w którym grupą przyjaciół można by się spotkać i zrobić COŚ. A że w tej grupie nie brakowało ludzi kreatywnych – architektów, projektantów, wytwórców – pomysł szybko nabrał kształtu, jako przestrzeń do pracy twórczej – pracownia, warsztat i prototypownia.

wytwornia-krakow-makerspace-o-nas-zdjecie-1

Początkowo miał być to mały lokal dla znajomych, lecz okazało się, że potrzeba by takie miejsce powstało, daleko wykracza poza te kilkanaście osób. Od pierwszych „barowych rozmów” w grudniu 2012, że „fajnie byłoby, gdyby…”, minęło kilkanaście tygodni, aż znaleźli lokal i 14 marca 2013, podczas Pecha-Kucha #10 ogłosili powstanie Wytwórni. Miesiąc później padły pierwsze gipso-kartonowe ściany w lokalu przy Ślusarskiej 9 i po niespełna 3 tygodniach intensywnego remontu, wykonanego w pełni własnymi siłami i z dużym wsparciem przyjaciół oraz sympatyków Wytwórni, 11 maja 2013 nastąpiło oficjalne otwarcie.

wytwornia-krakow-makerspace-o-nas-zdjecie-6

Dzisiejsza Wytwórnia to współczesny, otwarty warsztat kreatywny (makerspace) dla majsterkowiczów, hobbystów, początkujących przedsiębiorców, artystów i rzemieślników. Można tu znaleźć ludzi, przestrzeń i sprzęt, które pomagają rozwijać pomysły w dochodowe biznesy. Wytwórnia to jednak przede wszystkim społeczność kreatywnych ludzi, którzy uczą się od siebie, wzajemnie się motywują i pracują nad wspólnymi projektami.

wytwornia-krakow-makerspace-o-nas-zdjecie-11

Członkowie Wytwórni zajmują się głównie tradycyjnym rzemiosłem m.in. stolarstwem, tapicerstwem, renowacją mebli, ślusarstwem, sitodrukiem, ceramiką i  szyciem. Ale chętnie eksperymentują również ze współczesnymi technikami jak drukiem 3D i frezowaniem CNC. Spotkasz tu również fotografów, elektroników, architektów, grafików i projektantów stron internetowych.

wytwornia-krakow-makerspace-o-nas-zdjecie-10

Do dnia dzisiejszego Wytwórnia gościła niezliczoną ilość wydarzeń, warsztatów i spotkań – m.in. warsztaty z budowy drukarek 3D, organizowane przez Materialination, warsztaty z programowania: WebMuses oraz OpenProgramming, Mikołajową Wytwórnię Ozdób, MediaLaby, a także liczne wspólne śniadania, wieczorki filmowe i koncerty.

wytwornia-krakow-makerspace-o-nas-zdjecie-8

Dzięki wsparciu finansowym i współpracy z instytucjami miejskimi zrealizowaliśmy kilkanaście projektów dotacyjnych z dziedziny designu i rzemiosła, w tym m.in.: „Zamień swoją pasję w biznes!”  oraz „Odkryj w sobie designera!” (w ramach 2 edycji projektu odbyło się 40 warsztatów rzemieślniczych, w których orientacyjnie wzięło udział 630 osób, a łączna liczba zgłoszeń przekroczyła 1000!).

wytwornia-krakow-makerspace-o-nas-zdjecie-7

Aktualnie Wytwórnia liczy prawie 40 członków, a nowa siedziba Wytwórni przy ul. Wielickiej 44B oferuje ponad 300 m2 czystej kreatywności!

Zarząd Stowarzyszenia Wytwórnia

Oliwier Sadlik
oliwiers.com
Człowiek wielu talentów i jednej pasji - czysto ludzkiej ciekawości. Współczesna renesansowa dusza. Uważa, że majsterkowanie to nie tylko sekwencja manualnych czynności, a rodzaj twórczej medytacji. Ba, nawet filozofia! Od 2015 roku aktywnie zaangażowany w działania koordynacyjne w Wytwórni. Maniak porządkowania i organizacji pracy w cyfrowej chmurze. Na hasło Trello, Google Drive bądź Evernote zawsze zaświecają mu się oczy. Lepiej wtedy nie patrzeć w nie zbyt głęboko ;)

Mery Bednarz
ReKreacja – pracownia mebla
rekreacjapracownia.pl
Mery na co dzień prowadzi ReKreację pracownię mebla, gdzie zajmuje się renowacją mebli drewnianych, fornirowanych oraz tapicerowanych. Jej pasją i specjalnością są polskie i czechosłowackie meble z lat 60. i 70. XX w. W weekendy prowadzi swoje autorskie warsztaty dla hobbystów i osób zaczynających swoją przygodę z odnawianiem mebli i tapicerstwem. Drugą po renowacji, pasją Mery, są zdecydowanie góry. Im wyższe tym lepsze.

Krzysiek Kopacz
LunaDrums
lunadrums.com
Krzysiek zajmuje się tworzeniem instrumentów muzycznych od ponad 4 lat. Studiował kulturoznawstwo oraz etnologię na UMCS i UJ. Udzielał się jednocześnie w organizacjach pozarządowych, koordynował kilka projektów oraz był wolontariuszem. Z czystej ciekawości postanowił spróbować robienia instrumentów. Z czasem ciekawość przemieniła się w pasję a potem w zawód. Tak powstała jego marka LunaDrums. Obecnie na jego instrumentach grają setki osób na całym świecie – od Anglii, Francji, Niemiec przez USA aż po Australię.

Kasia Dulińska-Bochonko
MADU Studio
madustudio.pl
Razem z Dorotą Madej prowadzi MADU Studio. Grafik z zawodu i zamiłowania. Człowiek orkiestra. W MADU zajmuje się marketingiem, księgowością i kontaktem z klientami, ale najlepiej wychodzi jej projektowanie graficzne, a zwłaszcza tworzenie identyfikacji wizualnych. Perfekcjonistka. Potrafi godzinami dopieszczać, ustawiać i przestawiać, dopóki ktoś nie zabierze jej komputera. Uwielbia swoją pracę i bez przerwy wymyśla nowe kierunki rozwoju (aktualnie warsztaty z sitodruku). Prywatnie miłośniczka podróży, gotowania, dobrych książek i filmów oraz swojego kota.