Wytwórnia powstała z potrzeby i połączenia dwóch pomysłów. Kajetan od miesięcy mówił o założeniu hacklabu, a Maciek właśnie wrócił z Erasmusa i brakowało mu wspólnego miejsca, w którym grupą przyjaciół można by się spotkać i zrobić COŚ. A że w tej grupie nie brakowało ludzi kreatywnych – architektów, projektantów, wytwórców – pomysł szybko nabrał kształtu, jako przestrzeń do pracy twórczej – pracownia, warsztat i prototypownia.

 

Początkowo miał być to mały lokal dla znajomych, lecz okazało się, że potrzeba by takie miejsce powstało, daleko wykracza poza te kilkanaście osób. Od pierwszych „barowych rozmów” w grudniu 2012, że „fajnie byłoby, gdyby…”, minęło kilkanaście tygodni, aż znaleźli lokal i 14 marca 2013, podczas Pecha-Kucha #10 ogłosili powstanie Wytwórni. Miesiąc później padły pierwsze gipso-kartonowe ściany w lokalu przy Ślusarskiej 9 i po niespełna 3 tygodniach intensywnego remontu, wykonanego w pełni własnymi siłami i z dużym wsparciem przyjaciół oraz sympatyków Wytwórni, 11 maja 2013 nastąpiło oficjalne otwarcie.

W przeciągu roku Wytwórnia gościła szereg wydarzeń, warsztatów i spotkań – m.in. warsztaty z budowy drukarek 3D, organizowane przez Materialination, warsztaty z programowania: WebMuses oraz OpenProgramming, Mikołajową Wytwórnię Ozdób, MediaLaby, a także liczne wieczorki filmowe, wspólne śniadania i sesje projektowe. Aktualnie liczy prawie 50 członków i rozwija się każdego dnia.